همه چیزهایی که باید درباره کایروپراکتیک بدانید

کایروپراکتیک یک روش پزشکی مکمل است که با مشکلات دستگاه عضلانی اسکلتی برخورد می‌کند و تمرکز اصلی آن، مراقبت از ستون فقرات است. سیستم اسکلتی عضلانی از عضلات، استخوان‌ها، مفاصل، غضروف و تاندون‌ها تشکیل شده است که این سیستم فرد را پشتیبانی می‌کند، از سیستم‌ها و اورگان‌های بدن او محافظت کرده و به او اجازه می‌دهد تا حرکت کند. به طور سنتی اعتقاد بر این بود که مشکلات سیستم اسکلتی-عضلانی ناشی از سیستم عصبی مرکزی است. این باور دیگر به طور رسمی اعتقاد درستی نیست. در این مقاله به بررسی کایروپراکتیک و شواهد علمی موجود برای حمایت از اثربخشی آن می پردازیم.

کایروپراکتیک

همه چیزهایی که باید درباره کایروپراکتیک بدانید

کایروپراکتیک چیست؟

کلمه کایروپراکتیک از واژه‌های یونانی cheir (دست) و praxis (عمل) آمده است و به طور کلی به معنی درمان موثر دستی می‌باشد. همانطور که از اسم آن پیداست، یک درمان دستی رویکردی از طریق ستون فقرات است. کایروپراکتیک استفاده از فشار به ستون فقرات یا سایر قسمت‌های بدن توسط پزشک یا درمانگر است. این فشار به کایروپراکتور اجازه می‌دهد تا جهت درست و دقیق را تنظیم کند. دستکاری کایروپراکتیک با هدف کاهش درد و بهبود عملکرد مکانیکی و یا نحوه حرکت یک فرد است.

مبنای دستکاری کایروپراکتیک چیست؟

مبنای دستکاری کایروپراکتیک چیست؟

chiropractic مدرن براساس یک مدل مراقبت از نخاع قرار دارد . اما دستکاری chiropractic ریشه در نظریه‌های علمی کمتری دارد. از لحاظ تاریخی، کایروپراکتورها معتقد بودند که یک ستون فقرات ناهموار می‌تواند باعث بیماری شود. تصور می‌شد که این اتفاق از طریق سیستم عصبی مرکزی و چیزی به نام “دانش ذاتی” رخ می‌دهد. این تئوری به نام “مجتمع سوپراکسازی ورتبرال” نامگذاری شد. پزشکان اولیه معتقد بودند که ۹۵ درصد از بیماری‌ها به این روش ایجاد می‌شوند. طرفداران این درمان معتقد هستند که این اختلال‌ها از طریق سیستم عصبی بر سلامت عمومی تاثیر می‌گذارند. با این حال هیچ شاهد علمی برای آن‌ها وجود ندارد.

در سال ۲۰۱۴ ، سازمان بین‌المللی آموزش chiropractic بیانیه‌ای را منتشر کرد که نشان می‌داد این حرفه دیگر از نظریه مجتمع سوپراکسازی ورتبرال حمایت نمی‌کند. این بیانیه همچنین توضیح می‌دهد که تعدادی از موسسات آموزشی chiropractic هم‌اکنون از ماموریت ایمن سازی سازمان بهداشت جهانی (WHO) حمایت می‌کنند.

اصلی‌ترین تکنیک کایرو پراکتیک، شامل درمانهای دستی، مخصوصا درمان سنتی ستون فقرات، اصلاح مفاصل و بافت های نرم است. کایروپراکتیک، از دارو و مواد شیمیایی استفاده نکرده بلکه بخش های اسکلتی عضلانی بدن که عملکرد خوبی ندارند را مشخص، تعدیل و اصلاح می کند.

کایروپراکتورها متخصص‌های درمان کایروپراکتیک هستند که بر درمان اختلال‌های ماهیچه‌ای عصبی متمرکز بوده و بر درمان و اصلاح ستون فقرات به صورت دستی تاکید دارند. کایروپراکتورها ،در صدد تخفیف درد، درمان درد کمر و بهبود عملکرد بیمار و آموزش حفظ سلامتی از طریق ورزش و ارگونومی هستند. مطالعات بالینی انجام شده توسط کایروپراکتورها برای دردکمر، نتایج ضد و نقیضی را  نشان دادند. علاوه بر این، بررسی‌های سیستماتیک این روش شواهدی مبنی بر تاثیر این درمان ارائه نکرده است اما برای درمان کمر درد شواهد محکمی وجود دارد.

تنظیم ستون فقرات به چه شکل است؟

تنظیم ستون فقرات به چه شکل است؟

آشنا ترین نوع دستکاری ستون فقران روش دستی است: شما روی یک میز دراز می‌کشید و متخصص کایروپرکتیک از دست‌هایش یا یک وسیله برای اعمال فشار بر ناحیه‌ی آسیب دیده‌ی ستون فقرات‌تان استفاده می‌کند. بعضی از افراد به این کار ترک خوردن کمر می‌گویند چون گاهی از آن یک صدای ترکیدن ناگهانی بلند می‌شود. اما در واقع چیزی ترک نمی‌خورد. این صدا وقتی بلند می‌شود که بافت‌های مفصل ستون فقرات مورد نظر کش می‌آیند.

دستکاری ستون فقرات در حالت عادی درد ندارد. اگر از قبل کمر درد داشته باشید، ممکن است به خاطر حرکتی که اتفاق می‌افتد کمکی احساس درد و آسیب دیدگی بکنید. اما هدف از دستکاری ستون فقرات آن است که شما احساس بهتری پیدا کنید.

بعضی از متخصصان کایروپرکتیک از یک تخت متحرک استفاده می‌کنند. وقتی متخصص کایروپرکتیک روی پشت بیمار فشار وارد می‌کند بخش‌هایی از تخت رو به پایین حرکت می‌کنند. این تخت کمی سر و صدا دارد، اما روش استفاده شده در واقع بسیار آرام است.

انواع متخصصان کایروپراکتیک

انواع متخصصان کایروپراکتیک

اگرچه حرفه chiropractic تکامل‌یافته است، اما هنوز برخی کایروپراکتورها وجود دارند که به نظریه‌های غیر علمی اعتقاد دارند. افرادی که به اعتقادات خود پایبند هستند، معتقد هستند که این حرفه با اطلاعات موثق عمل می‌کند. قبل از مراجعه به کایروپراکتورها، بهتر است بفهمید آیا او رویکرد جدید یا موثق را اتخاذ می‌کند یا خیر؟ به این ترتیب، یک فرد می‌تواند در مورد نوع درمانی که قرار است دریافت کنند، تصمیم‌گیری آگاهانه داشته باشد.

افراد مبتلا به مشکلات اسکلتی عضلانی ممکن است درمان‌های زیر را درخواست کنند:

  • درمان فیزیکی یا فیزیوتراپی
  • تمرین درمانی
  • سایر درمان‌های پزشکی

بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد گزینه‌های درمان، با یک پزشک در این زمینه مشورت داشته باشید.

وقت ملاقات برای کایروپراکتیک

وقت ملاقات برای کایروپراکتیک

هنگامی که یک فرد برای نخستین بار از یک معالجه سرپایی بازدید می کند، ممکن است سوالاتی در مورد درد اسکلتی عضلانی بپرسند. کایروپراکتورها سپس فرد را به لحاظ جسمی، با تمرکز بر ستون فقرات او بررسی می‌کند. درمانگر همچنین ممکن است آزمایش‌های دیگری نظیر اشعه ایکس را انجام دهد تا درمان لازم را تعیین کند. اگر نیازی به درمان باشد، متخصص یک برنامه درمانی را طراحی و ایجاد خواهد کرد. درمان معمولا شامل استفاده از دست‌ها یا دستگاه برای اعمال سریع نیروی کنترل‌شده به مفاصل است. هدف این کار، بهبود کیفیت و گستره حرکت فیزیکی است.

سایر درمان‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • گرما و یخ
  • تحریک الکتریکی
  • تکنیک‌های آرامش بخش
  • تمرینات ورزشی
  • مشاوره پیرامون عوامل سبک زندگی که سلامت اسکلتی عضلانی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند
  • مکمل‌های غذایی و رژیمی

آیا کایروپراکتیک موثر است؟

آیا کایروپراکتیک موثر است؟

شواهد رو به رشدی وجود دارد که نشان می‌دهد دستکاری chiropractic ممکن است یک درمان موثر برای مشکلات زیر باشد.

گردن درد: بر اساس یک بررسی ادبی ۲۰۱۷، انجام کایروپراکتیک در محیط کار باعث کاهش درد گردن در بین کارکنان اداری گزارش شده است.

درد کمر: مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که chiropractic می‌تواند به اندازه درمان فیزیکی در بهبود کمردرد موثر باشد.

درد قفسه سینه:  مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که انجام مراقبت‌های chiropractic بیش از سایر مراقبت‌های مرتبط با درد قفسه سینه، موثر است.

با تکامل این حرفه، کایروپراکتیک به عنوان یک عمل پزشکی مکمل شناخته شد. در برخی کشورها ، امروزه به عنوان بخشی از جریان اصلی پزشکی در نظر گرفته می‌شود. به طوری که در کشور سوییس، chiropractic در حال حاضر یک حرفه پزشکی اولیه محسوب می‌شود.

عوارض کایروپراکتیک

عوارض کایروپراکتیک

این روش که شامل دستکاری ستون فقرات است ممکن است موجب اثرات جانبی ملایمی نظیرِ افزایش درد، ناراحتی، سفتی و انقباض ماهیچه‌ها، سردرد و خستگی شود.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۷ که به بررسی تاثیر کراپراکتیک برای درد گردن پرداخت. این مطالعه نشان می‌دهد که اگر چه عوارض به وجود آمده خفیف و معمولی بودند اما به ندرت و با گذشت زمان جدی‌تر و بلند مدت‌تر می‌شوند. اما به طور قطع می‌توان گفت مزایای این روش برای درمان گردن درد بیشتر از خطرات و عوارض آن می‌باشد.

کایروپراکتیک برای درمان کمر درد یک روش امن و موثر است به طوریکه تاکنون هیچ عوارضی برای این روش در درمان کمر درد گزارش یا ثبت نشده است.

برگرفته شده از medicalnewstoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.