آموزش گام به گام ماساژ نوزاد به صورت تصویری

ماساژ نوزاد یکی از انواع ماساژ است که بر روی نوزادان انجام می‌پذیرد و بحث‌های زیادی در مورد آن مطرح است. اینکه آیا نیاز است که یک نوزاد ماساژ داده شود و یا اینکه انجام این نوع ماساژ چه فوایدی داشته و باید چگونه آن را انجام دهیم؟ در این مقاله قصد داریم به تمامی این سوالات در مورد ماساژ نوزاد پاسخ دهیم. اگر شما نیز به فکر راحتی بیشتر نوزاد خود هستید حتما این مقاله را با دقت دنبال کنید.

همه چیز درباره ماساژ نوزاد

ماساژ نوزاد

ماساژ نوزاد روش دوست داشتنی است برای ابزار علاقه به نوزاد. با انحام این ماساژ شما می‌توانید روند خواب کودک خود را بهتر کرده و خوابی لذت بخش برای او به ارمغان بیاورید. همچنین تنش‌ها را از عضلات دور کرده و احساس راحتی را به وی هدیه دهید.

ماساژ نوزاد چیست؟

ماساژ نوزاد نوازش ملایم و ریتمیک بدن کودک با دستان شما است. می توانید از روغن یا یک مرطوب کننده برای نرم کردن پوست کودک خود و کمک به دستان خود استفاده کنید. در این نوع ماساژ می‌توانید مچ پا، مچ دست و انگشتان کودک را به آرامی مورد ماساژ قرار دهید.

ضربه‌های آرام و نرم شما که به بدن کودک زده می‌شود باعث ترشح هورمون آرامش در کودک و حتی خود شما خواهد شد که نتیجه آن ایجاد حس آرامش زیاد در دو طرف است (هم شما و هم کودکتان).

آموزش ماساژ نوزاد

بهترین زمان برای ماساژ دادن کودک:

مابین وعده‌های غذایی بهترین زمان برای ماساژ کودک است زمانی که نه کودک شما شدید گرسنه است و نه بسیار سیر. توجه داشته باشید که این زمان نباید قبل از زمان چرت زدن و یا خوابیدن نوزاد باشد.

شاید سوال پیش آید که نوزاد من بیشتر اوقات در حال تغذیه و یا خواب است در این صورت چه زمانی برای ماساژ نوزاد مناسب خواهد بود. شما خودتان نوزادتان را بیشتر از همه می‌شناسید و این زمان برایتان کاملا روشن خواهد بود. اما اگر نمی‌توانید زمان را به درستی تشخیص دهید بعد از حمام و یا پیش از تغذیه و قبل خواب را برای این کار انتخاب نمایید.

قبل از شروع ماساژ نوزاد به چه چیزهایی نیاز دارید؟

مهم است که یک اتاق مناسب برای ماساژ کودک در خانه خود پیدا کنید که در آن شما و نوزادتان راحت و آرام بتوانید با هم تعامل داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که اتاق گرم است (حدود ۲۴ درجه سانتیگراد).

اگر اتاق به اندازه کافی گرم است اجازه دهید که نوزادتان برهنه باشد و از برهنگی خود لذت ببرد؛ در غیر این صورت حداقل یک لایه از لباسش را حفظ کنید. در ضمن کودک خود را مستقیما روی فرش قرار ندهید یک حوله نرم پهن کرده و نوزاد خود را روی آن قرار دهید.

از آنجایی که این زمان فقط برای شما و نوزادتان است بهتر است که مطمئن شویدکه هیچ گونه اتفاقی برای حواس پرتی کودک وجود ندارد. اگر حیوان خانگی دارید، آن را در یک اتاق دیگر قرار داده و تلفن همراه خود را خاموش کنید. حتی ممکن است دوست داشته باشید یک موسیقی آرامش بخش پخش کنید، صدا به اندازه کافی کم باشد تا کودک شما بتواند صدای شما را بشنود.

  • روغن ماساژ یا کرم نرم کننده
  • حوله
  • لباس برای پوشیدن کودک پس از ماساژ

آموزش ماساژ نوزاد با تصاویر:

ماشاژ نوزاد انواع مختلفی دارد. در ادامه برخی از تکنیک‌های این نوع ماساژ را به شما یاد خواهیم داد همراه ما باشید.

در عکس هرکدام از این تکنیک‌ها جهت حرکت دست‌ها برای ماساژ دادن مشخص شده است.

ماساژ کف پا:

آموزش ماساژ نوزاد با تصاویر

کمی روغن ماساژ یا نرم کننده روی دستان خود ریخته و ماساژ پاها را در جهت نشان داده شده در عکس انجام دهید.

ماساژ پاهای نوزاد:

ماساژ پاهای نوزاد

ضربه‌های طولانی ونرم را به پاهای نوزاد خود وارد کنید. هردو پارا باید پشت سر هم ماساژ دهید. مراقب ناحیه تناسلی کودک خود باشید.

ماساژ سینه کودک:

آموزش تصویری ماساژ کودک

ماساژ سینه را با قرار دادن دستان خودروش شانه‌های نوزادتان شروع کنید. با ضربه‌های ملایم به سمت قفسه سینه بروید.

ماساژ دست‌ها:

ماساژ دستان کودک

ماساژ دست‌ها را از بالای دست تا مچ پی‌گیری کنید. به شکل قرار گیری دست‌ها در تصویر توجه کنید. اگر از روغن استفاده می‌کنید سریع آن را بعد از ماساژ دست‌ها پاک کنید چراکه کودک دست خود را به سمت دهانش خواهد برد.

ماساژ شکم نوزاد:

ماساژ شکم نوزاد

ماساژ شکم را انجام دهید با حرکت دایره‌ای شکل در جهت عقربه‌های ساعت. اگر کودک شما احساس ناراحتی کرد سریع این مرحله را رها کرده و به سراغ مرحله بعدی بروید (ماساژ شکم را ادامه ندهید).

اگر بند ناف نوزاد هنوز بهصورت کامل بهبود نیافته است این ماساژ نوزاد را روی شکم انجام ندهید. به دیافراگم کودک (ناحیه زیر ریه‌ها، بالای معده) فشار وارد نکنید.

ماساژ صورت:

ماساژ صورت

با ضربه‌های آرام در جهت نشان داده شده در تصویر صورت نوزاد خود را ماساژ دهید.

ماساژ کمر نوزاد:

ماساژ کمر نوزاد

اگر بعد از اتمام تمامی این ماساژها هنوز نوزاد شما آرام است می‌توانید او را چرخانده و شروع به ماساژ دادن کمر او کنید. ضربات باید آرام باشند.

چه روغن‌هایی را می‌تواند در ماساژ نوزاد استفاده کرد؟

استفاده از روغن می‌تواند ماساژ نوزاد را برای والدین راحت‌تر و آرامش بیشتری را برای کودک فراهم کنداما نباید از هر روغنی استفاده کنید.

اول اینکه تا یک ماهگی نوزادتان نباید از روغن‌‌ها استفاده کنید. دوم اینکه قبلاز استفاده از هر روغنی باید مطمئن شوید که کودک به آن حساسیت نداشته باشد. برای استفاده از روغن‌ها حتما از پزشک کودک خود اجازه بگیرید.

نکات ایمنی که باید رعایت کنید:

ماساژ نوزاد

  • اطمینان حاصل کنید که روغن استفاده شده در ماساژ برای نوزاد شما حساسیت زا نباشد
  • روغن نباید داخل دهان کودک برود
  • فشار وارده به عضلات باید بسیار کم باشد
  • قبل از هر کاری اجازه گرفتن از پزشک الزامی است

همانگونه که ماساژ برای نوزاد فواید زیادی دارد برای خود شما نیز فواید بسیار زیادی دارد. بهتر است که از فواید آن غافل نشده و همیشه به صورت مرتب اندام‌های مختلف بدنتان را ماساژ دهید.

میسرست این امکان را برای شما فرآهم کرده که بتوانید بهترین دستگاه‌های ماساژور را با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید. همین حالا می‌توانید با مشاوران ما تماس برقرار کرده و به صورت رایگان از تجربیات آن‌ها استفاده کنید تا بتوانید بهترین ماساژور را بر اساس نیاز و بودجه خود انتخاب نمایید. ممنون که با این مطلب نیز همراه ما بودید.

منابع مورد استفاده در این مطلب:

raisingchildren.net.au

nct.org.uk

babycentre.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.