همه چیز درباره حمام ترک و ماساژ ترکی

ماساژ ترکی که به حالت عمومی‌تر به آن ماساژ حمام ترکی نیز گفته می‎شود، یکی از روش‌های سنتی ماساژ در حمام‌های سنتی (گرمابه) می‌باشد. همانطور که از نامش پیدا است، این ماساژ در حمام توسط ماساژورها انجام می‌شود. ماساژ ترکی همانند سایر ماساژهای رایج در دنیا، فوایدی برای سلامتی بدن دارد. در ادامه این مقاله به بررسی ماساژ ترکی، مراحل ماساژ ترکی و فواید آن می‌پردازیم.

ماساژ ترکی

ماساژ ترکی

ماساژ حمام یا ماساژ ترکی چیست؟

ماساژ حمام ترکی یا hamam در ظاهر شبیه به یک سونای منطقه اسکاندیناوی است اما بیشتر به حمام رومی نزدیک‌تر است. اصول این ماساژ، مشابه حمام بخار است، اما تمرکز بر روی آب به جای بخار است. در این ماساژ تمام تجربه‌های اسپا اعم از آرامش و حمام کردن ترکیب می‌شود تا فرد مورد ماساژ از آن نهایت لذت را ببرد.  کشور ترکیه مهد ماساژ حمام است، محل انجام این نوع ماساژ یک حمام کاشی شده و گرم است که در آن یک تکه سنگه مرمر که göbek taşı (گوبک تاشی) یا سنگ شکم نام دارد، وجود دارد. مراجعه کنندگان روی سطح سنگی دراز کشیده و برای لایه برداری پوست، ابتدا بدن آن‌ها تمیز می‌شود. سپس با استفاده از روغن‌های مخصوص، ماساژ داده شده و در انتها با آب نسبتا داغ شسته می‌شوند. این نوع ماساژ، به نظر می‌رسد تجربه جالبی برای مراجعه کننده به همراه داشته باشد.

در مکان‌های انجام ماساژ ترکی یک محل نسبتا گرم برای نشستن مراجعه کنندگان وجود دارد که در آنجا می‌توانند لذت بخار یا سونا را تجربه کنند. همچنین در این مراکز، درمان‌های زیبایی نیز انجام می‌شود.

همانطور که گفته شد، حمام یا ماساژ ترکی ترکیب دو تکنیک حمام رومی و حمام بخار آسیای مرکزی می‌باشد. ترک‌ها به این نوع ماساژ hamam می‌گویند که یک کلمه عربی به معنای گرمابه می‌باشد. برخی از حمام‌های اولیه در ترکیه همان حمام‌های قدیمی رومی بودند که اغلب در مجاورت مساجد قرار داشتند.

بسیاری از حمام‌ها تحت امپراطوری عثمانی و به ویژه در قلمر قسطنطنیه ساخته شده‌اند. برخلاف سوناهای اسکاندیناوی، این حمام برای مردان و زنان مجزا می‌باشد.

ماساژ ترکی

ماساژ ترکی

سرویس‌ها در حمام ترکی

قبل از اینکه بتوانید تصمیم بگیرید که آیا از رفتن به حمام ترکی یا ماساژ ترکی خوشتان می‌آید یاخیر، باید حداقل یک‌بار آن را تجربه کنید. اگر برای اولین بار است که به حمام ترکی مراجعه می‌کنید، ورود به آن، می‌تواند برای شما یک تجربه دلهره‌آور باشد. پس از نخستین مراجعه، دیگر شما می‌دانید چه انتظاری از آن می‌رود.

در ابتدا باید شما نوع سرویسی که می‌خواهید دریافت کنید را انتخاب کنید. سرویس‌هایی معمولا در حمام‌های تاریخی ترکیه یا هتل‌ها به مشتریان ارائه می‌شود به شرح زیر می‌باشد.

سلف سرویس: در این نوع سرویس طبیعتا شما شست‌وشو و حمام را خودتان انجام می‌دهید و لوازم شست‌وشو و حوله نیز به عهده خودتان است. بدیهی است که این نوع سرویس، ارزان‌ترین سرویس حمام‌های ترکی است و حدود ۱۰ دلار برای شما آب خواهد خورد. اگر برای نخستین بار است به این مراکز مراجعه می‌کنید، این گزینه پیشنهاد نمی‌شود.

سبک سنتی: اگر می‌خواهید حس واقعی ماساژ ترکی را تجربه کنید، این سبک را انتخاب کنید. در این نوع سرویس یکی از خدمه‌ها شما را به مدت ۱۵ دقیقه ماساژ و شست‌وشو می‌دهد و نیازی نیست شما تجهیزات و وسایل شست‌وشو همراه‌تان داشته باشید.

دیگر سبک‌ها: این مراکز و حمام‌ها چندین سرویس دیگر مانند، ماساژ روغن آروماتراپی، رفلکسولوژی، ماساژ سر هندی و ماساژ صورت نیز ارائه می‌دهند که با توجه به انتحاب هر نوع یک هزینه اضافی دریافت خواهند کرد.

صرف‌نظر از سرویسی که انتخاب می‌کنید، به شما اجازه داده می‌شود تا هر چقدر که می‌خواهید از امکانات مختلف آنجا نظیر سوناها و اتاق‌های بخار، حوض آب گرم و… استفاده کنید.

ماساژ ترکی شامل چه مراحلی است؟

مراحل انجام ماساژ ترکی

مراحل انجام ماساژ ترکی

مراسم انجام حمام ترکی، نسبتا ساده است، اما شامل چندین مرحله است همه با هدف تمیزی و پاکیزگی، شست‌وشو و ریلکس کردن انجام می‌شود که در امروزه نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. به طور معمول، ماساژ ترکی زمان مشخصی را سپری می‌کند، اما مراجعه‌کنندگان آزادند تا زمانی که دوست دارند، در مناطق نسبتا خنکی که وجود دارد، می‌توانند استراحت کنند. این مراحل به شرح زیر می‌باشد.

آماده سازی و ریلکس کردن

در این مرحله، افراد زمانی که وارد می‌شوند، اتاقی وجود دارد که باید به نسبت به تعویض لباس‌ها خود اقدام کرده و لباس مخصوص بپوشند که در طول مدت استحمام مجاز به درآوردن این پوشش نیستند. در این اتاق‌ها مکانی وجود دارد که افراد می‌توانند قبل یا بعد از حمام، یک فنجان چای یا نوشیدنی سرد بنوشند. سپس خدمه حمام تاریخی ترکی، امکانات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند. پس از این مرحله، نوبت به شست‌وشو و استحمام بدن می‌رسد.

انتقال به اتاق گرم

قبل از آن که با آب مواجه شوید، به یک اتاق بسیار گرم منتقل می‌شود. جایی که در آن اتاق بخار و حرارت زیادی وجود دارد، به دلیل این حرارت بدن شما شروع به تعرق می‌کند و عضلات شما به تدریج آرام و شل می‌شود تا فرد احساس آرامش کند و بدن با گرما سازگار شود.

شست‌وشو

در این لحظه به محل شست‌وشو وارد می‌شود. در این محل، یک سنگ مرمر وجود دارد که شست‌وشو و ماساژ بر روی آن انجام می‌شود. در این قسمت افراد می‌توانند به تنهایی یا به کمک پرسنل مجموعه، اقدام به شست‌و‌شوی بدن خود با صابون و لیف کنند. پوست کهنه و قدیمی بدن در اثر لیف زدن ریخته و پوست جدیدی که در زیر آن نمایان می شود، چهره و ظاهر روشن و تازه‌ای به شما می‌دهد.

آب کشی و ماساژ

پس از شست‌وشو مراجعه کننده در صورت تمایل می‌تواند از انجام یک ماساژ ترکی توسط یکی از پرسنل مجموعه لذت ببرد. اینکار به آرامش هرچه بیشتر شما کمک بسیاری می‌کند. افراد پس از انجام ماساژ ترکی، به مراتب احساس بهتری خواهند داشت چراکه احساس خنکی و تازگی خاصی را در بدن ایجاد می‌کند. پس از با استفاده آب گرم، بدن شما به طور کامل آب کشی می‌شود.

پس از اتمام مراحل انجام ماساژ ترکی فرد، دیگر در اختیار خود است و می‌تواند از دیگر امکانات مجموعه لذت ببرد. پس از این، فرد وارد یک اتاق خنک‌تر می‌شود و بدن خود را با حوله خشک می‌کند و می‌تواند در این اتاق نشسته و با آرامش کامل، یک فنجان چای یا آبمیوه نسبتا خنک بنوشد یا چرت کوتاهی بزند.

فواید ماساژ ترکی

فواید ماساژ ترکی

اولین و مهم‌ترین فایده و مزیت حمام ترکی، این است که منافد پوست را تمیز می‌کند و پوست مرده را از بین می‌برد. این حالت پوست فرد را صاف‌تر و تازه‌تر می‌کند. اضافه شدن ماساژ به حمام ترکی، باعث افزایش جریان خون، کاهش درد و تنش در عضلات و مفاصل و ایجاد آرامش می‌شود. ریکلس شدن عضلات، تسکین درد و مزایای تنفسی از دیگر فواید ماساژ ترکی می‌باشد.

منابع این مقاله :

spaexperience , theistanbulinsider , spafinder , spafinder

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.